W dzisiejszych czasach skóra naturalna meblowa wciąż jest wykorzystywana do produkcji mebli, głównie wypoczynkowych. Meble wytwarzane z tego materiału czy wykańczane właśnie tym materiałem nigdy nie wyjdą z mody. Nieustannie uchodzą za niezwykle eleganckie i jednocześnie klasyczne. Idealnie pasują do stylowego wnętrza. Należy jednak pamiętać o tym, że nie będą cały czas wyglądały jak tuż po opuszczeniu sklepowego magazynu. By prezentowały się równie atrakcyjnie, trzeba o nie dbać.

slide3-2

DF2_2245

DF2_1747okok

Pielęgnację mebli można przyrównać do pielęgnacji własnej skóry

Mówi się, że o meble z naturalnej skóry trzeba dbać tak, jak o własną skórę. Może brzmi to nieco fikcyjnie i śmiesznie, ale faktycznie taka jest prawda. Jak dbamy o własną skórę? Przede wszystkim myjemy ją i nawilżamy odpowiednimi kosmetykami. Tego samego potrzebuje skóra meblowa.

Czym czyścić i konserwować meble z naturalnej skóry?

Meble ze skóry naturalnej wyglądają bardzo ładnie, elegancko, ale trzeba mieć na uwadze to, że wymagają regularnego czyszczenia. Chodzi tu głównie o plamy i wszelkie zabrudzenia, bo te trzeba usuwać na bieżąco. Tłuste plamy da się usunąć suchą ścierką, która wchłonie cały ten tłuszcz. Oczywiście w specjalnych sklepach można liczyć na bogatą ofertę środków chemicznych przeznaczonych do pielęgnowania skóry naturalnej. Jednak niektóre z nich mają zbyt negatywny wpływ na jej stan, dlatego zazwyczaj się ich nie poleca. Dużo lepszą alternatywą są płatki mydlane rozpuszczone w ciepłej wodzie.

Czym nawilżać meble z naturalnej skóry?

Po dokładnym oczyszczeniu skóry trzeba zadbać o właściwe jej nawilżenie. W tym przypadku świetnie sprawdzi się olej lniany lub oliwka dziecięca. Produkt ten należy wetrzeć czystą szmatką i pozostawić na kilka godzin. Inną propozycją w kategorii nawilżania jest krem stearynowy. Ten sprawdzi się tu w stu procentach.

Jak często konserwować meble z naturalnej skóry?

Częstotliwość konserwowania mebli z naturalnej skóry powinna zależeć przede wszystkim od częstotliwości używania ich, a także od tego, czy w pomieszczeniu jest ciepło i słonecznie. Jeżeli meble z naturalnej skóry przebywają w pomieszczeniu, w którym powietrze jest bardzo suche, trzeba nawilżać skórę co 1-2 miesiące. Rzadziej użytkowane meble ze skóry konserwuje się mniej więcej co 3-4 miesiące.

Czego nie lubią meble z naturalnej skóry?

Pielęgnacja pielęgnacją, ale są rzeczy, a właściwie czynności, za którymi meble z naturalnej skóry nie przepadają. Oto i one:

  • nie znoszą suchego powietrza i wysokiej temperatury
  • nie lubią mocnych środków chemicznych służących do czyszczenia
  • nie lubią wody w nadmiarze
  • past nieprzeznaczonych do skóry naturalnej
  • zwierząt

Niepielęgnowane meble z naturalnej skóry tracą gwarancję

Jak już wiadomo, skóra naturalna meblowa jest dość wymagająca. Jeżeli wobec tego użytkownik nie zadba o swój mebel wykonany z tego właśnie materiału, a coś się z nim stanie i zechce zgłosić ten problem na gwarancję, będzie musiał liczyć się z odmową. Tak oczywiście być nie musi, ale może. Chodzi mianowicie o to, że niedostosowanie się do zasad pielęgnowania skóry naturalnej może automatycznie prowadzić do utraty gwarancji.

Dlatego bardzo ważne jest to, aby o nią dbać. Osoby, które nie mają na to czasu lub po prostu nie wiedzą, jak się tym zająć, mogą skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w tym zakresie. Czasem tylko fachowiec wie, jakie środki zastosować i w jaki sposób pielęgnować skórę, aby meble zawsze wyglądały jak nowe.