Jeszcze kilkanaście lat temu zakup jachtu pełnomorskiego – żaglowego czy motorowego – był właściwie luksusem. Przyjemność tę mogli sprawić sobie jedynie ci najbardziej zamożni. Dziś nie tylko coraz więcej osób kupuje jachty, ale również na nich zarabia. Wbrew pozorom zainteresowanie tego rodzaju rozrywką wzrasta. Dlaczego więc nie otworzyć firmy czarterowej działającej w Chorwacji czy na Karaibach? Wszystko jest do zrealizowania. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby o swoje jachty odpowiednio dbać. W przeciwnym razie nie posłużą zbyt długo, a i nie będą przyciągały uwagi potencjalnych klientów.

MARINE-LINE-materiały-tapicerskie-na-jachty
DF2_2312
DF2_1747okok

Jak dbać o tapicerkę jachtową?

Kupując nowy jacht, wielu zachwyca się jego przepiękną, skórzaną tapicerką. Może się wówczas wydawać, że swój pierwotny wygląd, kolor i strukturę zachowa na lata. Niestety zaniedbana tapicerka jachtowa już po kilku latach intensywnego użytkowania może nie być w najlepszym stanie. Tym bardziej kiedy myślimy o wykorzystaniu jachtu w biznesie powinniśmy zadbać o to, jakże ważne dla tego pojazdu wyposażenie.

Skóra jest bardzo trwałym materiałem, jednak pod warunkiem, że się o nią dba. Można to robić używając odpowiednich środków do czyszczenia i pielęgnacji. Należy pamiętać, że tapicerka znajdująca się na fotelach powinna mieć warstwę ochronną, chroniącą przed promieniami UV i wilgocią, a także uodparniającą na działanie wysokich i niskich temperatur. Trzeba mieć na uwadze to, że warstwa ta z biegiem czasu zanika. Wówczas jest bardziej podatna na trwałe przebarwienia, wyblaknięcia, szybką utratę koloru, utratę struktury, przetarcia czy pęknięcia.

Czyszcząc tapicerkę i pielęgnując ją usuwa się zabrudzenia, które osadzają się w bardzo szybkim tempie i w wielu różnych sytuacjach. Poprzez pielęgnację odbudowuje się warstwę ochronną, dzięki której z jednej strony skóra może służyć przez wiele lat, a z drugiej zaś wygląda na nową.

Co należy wiedzieć o tkaninach outdoorowych?

Tkaniny outdoorowe są w sposób szczególny narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Na szczęście te wysokiej jakości są dobrze zabezpieczone, więc nie straszne im są deszcze, mrozy, gorąco, ani też kontakt z ziemią oraz wszelkiego typu zanieczyszczeniami. Oczywiście chcąc utrzymać je w dobrym stanie, trzeba stale pielęgnować. Najlepiej robić to przy użyciu specjalnych środków. Warto podkreślić, że tkaniny outdoorowe zazwyczaj wykorzystywane są w produkcji mebli ogrodowych i wyposażenia jachtów. Nic więc dziwnego, że wymagają specjalnego zabezpieczenia, gdyż są szczególnie narażone na różnego typu uszkodzenia.

Który środek będzie najlepszy?

Aktualnie w sprzedaży jest bardzo duży wybór środków przeznaczonych zarówno do prania tkanin outdoorowych i tapicerki jachtowej, jak też specjalistycznych impregnatów. Który wybrać? Który jest najlepszy? Właściwie w tym przypadku nie ma cennej rady. Każdy środek, który jest przeznaczony do konkretnego rodzaju tkanin, będzie odpowiedni. Producenci chwalą swoje produkty, a każdy użytkownik ma własne zdanie na ich temat. Należy więc zapoznać się z celem przeznaczenia poszczególnych preparatów, sposobem ich działania i składem, a następnie dokonać wyboru.

Podsumowując, zarówno tapicerka jachtowa, jak i obicia na meble outdoor (służące między innymi do produkcji mebli ogrodowych), będą służyć przez długie lata, jeżeli zostaną odpowiednio zabezpieczone i będą regularnie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. Dziś wybór środków przeznaczonych do tego celu jest duży, więc każdy bez problemu znajdzie dla siebie ten odpowiedni.