Biuro RONDO PARK - Producent Vinylpex

Tapety strukturalne wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród materiałów wykończeniowych. Stosuje się je chętnie i także dziś, kiedy mogłoby się wydawać, że już nikt o nich nie pamięta. Tapetami obkleja się ściany, bo można je delikatnie przetrzeć ścierką i łatwiej utrzymać w czystości. Zresztą też ładnie wyglądają. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy trzeba je usunąć. Jeżeli wizja pracochłonnego zrywania tapety sprawia, że plany remontu ciągle odkładasz na później, a dodatkowo przeraża Cię zakres prac, bałagan i wydatki… Jeżeli zależy Ci głównie na odświeżeniu poszczególnych pomieszczeń, zastanów się nad szybkim i ekonomicznym remontem. Malowanie tapety to świetny sposób na przyspieszenie pracy, a efekt jest całkiem interesujący. Zresztą sam się o tym przekonasz.

slider1-1
Biuro RONDO PARK - Producent Vinylpex
winylowe-okleiny-scienne-biuro

Czy malowanie tapety farbą jest możliwe?

Wbrew opiniom wielu osób tapety mogą być malowane. Zanim jednak to nastąpi, trzeba dokładnie przeanalizować szczegóły zawarte w karcie technicznej produktu. Zazwyczaj można w niej znaleźć szczegółowy opis właściwości i parametrów, a także instrukcję montażu i pielęgnacji. Niektórzy producenci nawet podają, jaką farbę należy wykorzystać do malowania określonej tapety.

Dlaczego warto malować tapety?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować tapetę. Niektórzy wyklejają nią ściany od razu z założeniem, że w przyszłości zmienią jej kolor. Tapety jak się okazuje, mają wiele zalet.

  • Przede wszystkim sprytnie maskują wszelkie niedoskonałości typu pęknięcia czy nierówności powierzchni.
  • Możliwość zmiany ich kolorystyki to bez wątpienia kolejny atut tego wykończeniowego materiału. Zmieniając kolor tapety, można odświeżyć wnętrze i zarazem dopasować jego dotychczasowy wygląd do zmieniających się trendów. Wybierając odpowiednią tapetę i jeżeli oczywiście jest ona w dobrym stanie, można ją pomalować na dowolny kolor.

Jakiej tapety nie powinno się malować?

Przed przystąpieniem do malowania tapety trzeba zwrócić uwagę na to, którą tapetę można malować, a jakiej nie. Jeżeli tapeta jest papierowa i nasiąkliwa, powinno się ją zerwać. Zrezygnować z malowania również trzeba, kiedy tapeta jest bardzo gładka. Przez to farba nie osiągnie pożądanej przyczepności i będzie się ześlizgiwać. Tak więc nie maluje się tapet winylowych, flizelinowych i laminowanych.

Jakiej farby użyć do malowania tapet?

Nie ma czegoś takiego jak farba do malowania tapet. Trzeba po prostu wybrać taką, która będzie dobrze pokrywała wzór tapety i jej kolory. Musi być też odpowiednio gęsta, aby nie ściekała. Do malowania tapet poleca się często farby emulsyjne. Przed zakupem konkretnej farby najlepiej zapytać sprzedawcę o cel jej przeznaczenia i możliwość wykorzystania do pokrycia wybranej tapety. Ten z pewnością doradzi, która farba będzie do tego najlepsza.

Jak malować tapetę?

Malowanie tapet właściwie nie jest skomplikowaną czynnością. Trzeba się jej dokładnie przyjrzeć, czy przypadkiem w niektórych miejscach się nie odkleja. Następnie należy ją odpowiednio przygotować – wyczyścić tłuste plamy, usunąć kurz. Tapety nie powinno się gruntować. Ważne jest tylko to, aby zastosować farbę podkładową.

Podsumowanie

Aktualnie w sprzedaży dostępne są tapety strukturalne i inne rodzaje tapet, także te, które nadają się do malowania. Czynność ta nie jest trudna, a efekt może być naprawdę satysfakcjonujący. Warto więc rozważyć tę opcję i to najlepiej już przy zakupie tego materiału wykończeniowego, aby wiedzieć, jaki rodzaj wybrać. Nie każdą tapetę można pomalować.